Burdur Haber
HV
31 MAYIS Çarşamba 14:05

HDP, CHP’yi Yalanladı

HDP İstanbul Milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder, 6'lı koalisyonun seçimi kazanması halinde kendilerinin sürecin mimarları arasında yer alacağını söyledi.

Özel Haber
Giriş Tarihi : 19-04-2023 21:16
HDP, CHP’yi Yalanladı

HDP ile TBMM'de görüşme gerçekleştiren ve Kürt sorununun çözülmesine ilişkin HDP'nin şartlarını masa adına kabul eden Kılıçdaroğlu’nun vaatleri sonrası HDP’den açıklama geldi.

HDP İstanbul Milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder, seçimi 6'lı koalisyon ile birlikte kazanmaları halinde sürecin mimarlarından olacaklarını söyledi.

‘KAZANMA-KAYBETTİRMENİN ÜSTÜNDE BİR YERDEYİZ’

Önder, "HDP son seçim olan 2019 yerel seçimlerinde "kazanma ve kaybettirme" stratejisiyle hem kayyım atanan belediyeleri geri aldı, hem de büyükşehirlerde AK Parti'ye kaybettirdi. Bu dönem için aynı stratejisi sonuç alır mı?" şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

"Bu dönemin kazanma ve kaybettirme aralığının dışında bir karakteri var. O noktadan daha ilerideyiz. Bu dönem bir demokratik dönüşümün kurucu mimarları arasındayız. Muhalefet yada iktidar bu konumumuzu istediği kadar tahfif etsin. Başka türlü anlamlandırsın yada adlandırsın önemli değil. Biz bu sürecin, bu dönüşümün yapısal mimarlarından birisi olacağız. Bizdeki birikim ve deneyim, bizdeki politik perspektifin dışında süreci karşılayacak bir siyasal pratik yok. Ne sağda ne solda. Onun için kazanma-kaybettirmenin üstünde bir yerdeyiz."

‘KÜRT SORUNU PKK'SIZ VE ÖCALAN'SIZ ÇÖZÜLMEZ’

Sırrı Süreyya Önder, Kürt sorununun çözümü için yeni dönemde umutlu olduğunu, çözüm sürecinin yaşanacağını söyledi. Önder, Kürt sorununun PKK'sız ve Abdullah Öcalan'sız çözülmeyeceğini de belirtti. Önder, "Bütün paydaşlarını içermeyen ve bütün boyutlarıyla ele alınmayan hiçbir planın yürüme şansı yoktur." dedi.

KILIÇDAROĞLU, ÇÖZÜM SÜRECİ VADETMİŞTİ

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 6'lı koalisyon adına HDP ile TBMM'de görüşme gerçekleştirmişti. HDP'nin şartlarını masa adına kabul eden Kılıçdaroğlu, çıkışta bir yanına Pervin Buldan, diğer yanına ise Mithat Sancar'ı alarak Kürt sorununu çözmeyi vadetmişti. HDP, Kürt sorununun çözümü için kendisinin yanı sıra Kandil ve İmralı'nın da muhatap alınmasını şart olarak ortaya koydu.

AdminAdmin

YORUMLAR