Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 18:37   Güncelleme : 31-05-2021 18:37

“Gelenekselden Endüstriyel Üretime Peynir: Burdur Peyniri için Yol Haritası” Çalıştayı Gerçekleştirildi

​Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından düzenlenen Burdur Peyniri için Yol Haritası Çalıştayı Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirildi

“Gelenekselden Endüstriyel Üretime Peynir: Burdur Peyniri için Yol Haritası” Çalıştayı Gerçekleştirildi

​Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından düzenlenen Burdur Peyniri için Yol Haritası Çalıştayı Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin birçok şehrinden peynir üreticilerinin buluştuğu çalıştaya Burdur Valisi Ali ARSLANTAŞ, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan DUYGULU, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil ÖZCAN, Burdur İl Genel Meclisi Başkanı Murat AKBIYIK, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk GÜNDÜZALP, Adalet ve Kalkınma Partisi Burdur İl Başkanı Volkan MENGİ, Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet TUĞRUL akademisyenler ve peynir üreticileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan çalıştay, Hayvancılık Projesi tanıtım filminin izlenmesinin ardından yapılan açılış konuşmaları ile devam etti.

Konuşmaların ardından çalıştay oturumlarına geçildi. Prof. Dr. Oğuz Gürsoy, Prof. Dr. Seval Sevgi Kırdar, Prof. Dr. Gülden Başyiğit Kılıç ve Dr. Öğr. Üyesi İlhan Gün’ün başkanlık yaptığı oturumlarda hem süt sektöründe marka olmuş firmaların yöneticileri hem de alanında uzman akademisyenler sunumlarını gerçekleştirdiler.